seo

PazarlamaReklam

Boyner’den Sevgililer Günü’ne Farklı Bir Bakış: Seven Ne Yapmaz?

“Seven Ne Yapmaz?” başlıklı kampanya, ilişkilerde sıkça karşılaşılabilen ve çiftlerin sevgi kaynaklı da olsa baskı yaratabilen davranışlarını farklı bir bakış açısıyla ele alıyor. Daha önce milletçe sahip olduğumuz kültürel değerleri “Bizim Tarzımız Güzel” kampanyasıyla dile getiren Boyner, bu reklam filminde de “Seven sevdasına güvenir. Çünkü bizim sevdamız güzel. Sen sev yeter.” diyor.

Sevgililerin kıskançlık, güvensizlik gibi durumlarda birbirlerine yapabildikleri kısıtlamalardan yola çıkan ve toplumsal farkındalığımızı artırmak isteyen reklam filmi Seven ne yapmaz? Mesela “Kimdi o kız” demez, “Sileceksin o fotoğrafları” diye söylenmez, “Bunu mu giyeceksin” diye efelenmez, sosyal medya şifrelerini bilmez, kim kimi takip etmiş ilgilenmez, “Ben aradığımda o telefon açılacak” diye söylemez ya da “O kızla bir daha görüşmeyeceksin” asla demezdiyerek gerçek sevginin güvenden beslendiğine vurgu yapıyor. Boyner’in “Seven Ne Yapmaz” reklam filmi Sevgililer Günü’nün alışılagelmiş mesajlarından farklı bir konuya dikkat çekerek “Seven sevdasına güvenir, çünkü bizim sevdamız güzel. Sen sev yeter.”mesajıyla bitiyor.

Okan Bayülgen ve Şebnem Bozoklu’nun seslendirdiği “Seven Ne Yapmaz?” reklam filmi VMLY&R reklam ajansı imzası taşıyor, filmin yönetmen koltuğundaysa Baran Baran oturuyor. 

Boyner, kampanya özelinde hazırladığı Instagram filtre ve sticker’ları ile “Seven Ne Yapmaz?” konusunu sosyal medyaya da taşıyor.

Bence..

Boyner de diğer bir çok marka gibi trende uyarak son zamanlarda en çok tık alan konulardan birisine değinmiş. Özellikle ilişkilerdeki psikolojik şiddet konusunda ‘seviyorum ondan dolayı yaptım’ söylemine tersten bir bakış atarak #SevenNeYapmaz mottosu ile ilişkilerde yapılmaması gerekenleri anlatmış.

Reklamda sadece tek taraflı bir bakış yapmak yerine hem erkek hem de kadın sesi kullanarak kadınlara ve erkeklere birlikte hitap edilmiş. İlişkilerde kadınların erkeklere yaptığı ve erkeklerin kadınlara yaptığı psikolojik baskının anlatıldığı reklamda; anlayışlı-eşitlikçi bir imaj çizmek amaçlanmış. Reklamın hedef kitlesi ise üniversiteli gençler gibi gözüküyor. Kullanılan grafik dünyası, müzik, filtreler ve geçişler hepsi bunu işaret ediyor. Boyner tam da söylediğim kitlenin tüketim tarzlarına uygun olarak, kampanyaya özel Instagram filtresini de kullanıma sunarak 360 derece reklamcılığın güzel bir örneğini de bizlere göstermiş.

Sonuç olarak hem eğlenceli hem de kendini izleten başarılı bir iş olmuş. Boyner bu reklamında ürünleriyle değil de çağımızın ciddi bir problemi olan ‘ilişkilerde psikolojik şiddet’ konusu ile kendisini öne çıkartmış. Zaten gençlerin dikkatini çekmek için de bu tarz reklamlar yapılması gerektiğini düşünüyorum. Yaaaani uzun lafın kısası Twitter’da tek bir hareketlenmeye bakar bu reklamın amacına ulaşması.

KÜNYE

Reklamveren: Boyner

Reklam Ajansı: VMLY&R İstanbul

Yönetici Kreatif Direktör: Arkın Kahyaoğlu

Kreatif Direktör: Renan Erdener, Erdem Güler

Yaratıcı Grup Başkanı: Cem Yolal

Yaratıcı Ekip: Ecem Yurdagül, Ezgi Etçi, Mine Pek

Ajans Prodüktörü: Umut Tangör

Adil

Merhaba ben Adil Samet, Gazi Üniversitesi'nde Halkla ilişkiler ve Tanıtım son sınıf öğrencisiyim. Dijital alanda reklamcılık ve pazarlama ile ilgileniyorum. Blog yazıları yazdığım kişisel web sitemde sizi ilgilendiren makaleler varsa takip ederek yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Benimle iletişime geçmek isterseniz "İletişim" sayfasında bulunan mail adresime yazabilirsiniz.
Başa dön tuşu
Kapalı