seo

GenelReklamSosyal Medya

DeFacto’dan “havalı ve rahat” bir iletişim kampanyası

TV’den dijitale, 360 derece üretim yaparak hizmet veren H2O UnitedDeFacto’nun yeni sezon tanıtımı için TikTok efektleri ve dijitalin gücünü kullanarak son dönemin popüler isimleriyle yeni bir reklam filmi serisi çekti. Film ile markanın “hem rahat hem havalı” yeni sezon koleksiyonlarının tanıtımı yapıldı. Yeni normal dönemin tedbirleri kapsamında bir gün boyunca çekilen film serisinin yönetmen koltuğunda Mert Edis yer alırken prodüksiyon ve müzik yapımcılığını H2O Content Studio üstlendi. Fotoğraf çekimi Aslı Girgin tarafından gerçekleştirilen filmin müziği için markanın yeni “jingle”ı kullanıldı.

TikTok’un Türkiye’de yükselişini yakalayarak bu mecrada ilk hesap açan markalar arasında yer alan DeFacto, bu sayede milyonlarca organik izlenme elde etmişti. Yeni nesil dijital ajans H2O United, prodüksiyon ve müziğini de kendi üstlendiği, 30 milyon kullanıcısı ile Türkiye’nin son dönemde en popüler sosyal medya mecrası TikTok’un hayatımıza kattığı görsel dünyayı TV ekranlarına ve tüm dijital platformlara taşıyan reklam filmi ile 360 derece iletişimin gücünü bir kez daha kanıtladı. Sosyal medyanın renkli dünyasının yansıtıldığı filmde, TikTok ve Instagram’ın popüler isimlerinden Cemre Solmaz ve Rami Narin yer alıyor.

Bence..

DeFacto 12 saniyeye ne sığdırılabilirse sığdırmış demek yanlış olmaz sanırım. Mecraların gitgide birbirine yaklaştığı günümüzde 360 derece iletişimin ne derece önemli olduğu da bu reklamla net şekilde gösterilmiş.

Diğer birçok markadan farklı olarak ‘TikTok gibi uygulamalarla nasıl mücadele ederiz’ yerine ‘Pastadan nasıl ben de pay alırım’ diye düşünülmüş. (TikTok, Instagram) gibi sosyal medya platformlarında tek kişi üzerinden milyonlara ulaşmak artık çok basit bir hal aldı. Büyük maliyetler harcamadan sosyal medyadan hedef kitleye ulaşmak daha mantıklı duruyor. Ölçümlemesi ve bununla alakalı geri dönüşlerin alınabilmesi de cabası.

DeFacto’nun hedef kitlesi reklamda oynayan fenomenleri takip eden kişilerle de büyük ölçüde kesişiyor. Reklamın uzunluğundan, tutun çekim açısına, kullanılan müzikten tutun, odalardaki arka plana (kum torbası) her şey sosyal medya tarzında ve hedef kitleyi yansıtan şekilde sunulmuş. DeFacto genç hedef kitlesi için (17-25) oldukça başarılı 2 isim ile anlaşmış ve sade ama net bir reklam oluşturmuş. Bu tarz reklamları daha fazla göreceğiz gibi duruyor. DeFacto bence 12 saniyede hem ne istediğini hem de kime ulaşmak istediğini gayet iyi anlatmış. Hem de yenilikçi bir bakış açısı ile cesur bir iş ortaya koymuş.

Etiketler

Adil

Merhaba ben Adil Samet, Gazi Üniversitesi'nde Halkla ilişkiler ve Tanıtım son sınıf öğrencisiyim. Dijital alanda reklamcılık ve pazarlama ile ilgileniyorum. Blog yazıları yazdığım kişisel web sitemde sizi ilgilendiren makaleler varsa takip ederek yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Benimle iletişime geçmek isterseniz "İletişim" sayfasında bulunan mail adresime yazabilirsiniz.
Başa dön tuşu
Kapalı