seo

Genel

Nike ‘Bizi Durduramazsınız’ diyor

Wieden + Kennedy imzasıyla, Nike’ın yeni kampanyası “Bizi durduramazsınız” yayınlandı.

Hem görsel ifade biçimi hem de içeriğiyle özgünlüğün sınırlarının zorlandığı yeni kampanyasında Nike, sporun birleştirici gücüyle güçlenmeye, daha dayanıklı olmaya ve işler istenildiği gibi gitmediğinde dahi bir çözüm yolu bularak devam edilebildiğine, kısacısı sporun durdurulamayacağına dikkat çekiyor.

George Floyd’a ve Black Lives Matter hareketine de atıfta bulunan kampanyada Lebron James ve Megan Rapinoe’un “Bu dünyayı daha iyi bir yer haline getirme sorumluluğumuz var” cümlelerine yer verilmesi adeta Nike’ın da bu sorumluluğu taşıdığını hissettiriyor.

Yaşanan bireysel zorluklardan toplum baskısına, Covid 19’dan sosyal eşitsizliğe “Hiçbir şey bizi durduramaz” diyen bu kampanya uzun süre hafızalardan silinmeyecek nitelikte.

İşte bu yaratıcı reklam filmi, kısa bir süre içerisinde sosyal medyada büyük bir ses getirdi. Geçtiğimiz perşembe günü yayımlanan reklam filmi, beş gün içerisinde, sadece YouTube’da 41 milyondan fazla görüntülenme elde ettiTwitter’da ise şimdiye dek 38,9 milyon kez izlendi. Ayrıca Nike’ın resmi Twitter hesabından bu reklam filmi paylaşılırken şu şekilde bir metne de yer verildi: “Birlikte yapabileceklerimizi hiçbir şey durduramaz. Sporu durduramazsınız. Çünkü bizi durduramazsınız.”

Bence…

Öncelikle ekranın ikiye bölünmesi oldukça dikkat çekici bir hava yaratıyor. Farklı branşlar ve sporcuları o kadar iyi sentezlemişler ki reklamın içeriğinin önüne geçecek bir kurgu var neredeyse..

Nike’ın toplumsal ve küresel olaylarda bu tarz reklamları neredeyse her zaman üretiliyor fakat bu sefer tek taş da birçok kuş vurulmuş. Black Lives Matter hareketi için ırkçılık söylemine karşı, engelli sporcular için ekstra bir motivasyon, bireysel sporcular için korona döneminde yaşadığı zorluklar, takım sporlarında ki mücadele ve birliktelik hepsi çok güzel işlenmiş. ‘Bizi durduramazsınız’ söylemi ise hedef kitle ile birlikte olduğu imajı yaratmak yani ‘biz bir aileyiz’ gibi bir hissiyat yaratmak için kullanılmış. ‘Asla yalnız değiliz, gücümüz buradan gelir’ yani reklamı izleyen bir Nike kullanıcısı hem kendisini bir bütünün içerisinde hem de önemsenen bir sporcu olarak hissedecektir. Her izleyenin (amatör, engelli ya da profesyonel) sporcunun kendinden bir şeyler bulabileceği sosyal mesajları da içinde barındıran bir iş olmuş.

Nike: ‘bu zor zamanlardan daha güçlü çıkacağız, birlikte çıkacağız’ diyerek de neredeyse bütün markaların da öne çıkardığı ‘umut’ kavramını işlemeyi de unutmamış. Sonuç olarak hem kurgusu hem hikayesi hem de mottosu döneme cuk oturmuş. Hedef kitle geniş tutulsa bile kapsamlı ve ince işlenmiş bir senaryo ile ortaya harika bir iş çıkmış.

Adil

Merhaba ben Adil Samet, Gazi Üniversitesi'nde Halkla ilişkiler ve Tanıtım son sınıf öğrencisiyim. Dijital alanda reklamcılık ve pazarlama ile ilgileniyorum. Blog yazıları yazdığım kişisel web sitemde sizi ilgilendiren makaleler varsa takip ederek yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Benimle iletişime geçmek isterseniz "İletişim" sayfasında bulunan mail adresime yazabilirsiniz.
Başa dön tuşu
Kapalı