seo

PazarlamaReklam

Odeabank’tan “Black Friday”e gönderme yapan reklam serisi!

Her yerden karşımıza indirim reklamları çıkarken ve markalar tüketicileri alışveriş çılgınlığına davet ederken Odeabank radikal bir kampanyayla “durun, yapmayın” diyor… Banka Kasım ayında yaşanan indirim ve alışveriş çılgınlığına karşı parasını hesapsız bir şekilde harcayanları birikim yapmaya davet ettiği iletişim kampanyasıyla ezber bozuyor.   

Odeabank, Kasım ayında başlattığı Şahane Birikim Günleri Kampanyası ile müşterilerini paralarını tek bir kez veya hiç kullanamayacakları ürünlere harcamak yerine, Odeabank’ın avantajlı faiz sunan ürünlerine yatırarak birikim yapmaya davet ediyor. Kampanya dijital mecralarda, radyolarda ve TV alt bant olarak Kasım ayı boyunca yayında olacak. Punch BBDO imzası taşıyan kampanyanın prodüksiyonunu Baran Baran üstlendi.

Bence…

Ülkenin büyük bir kısmının evinde kalmak zorunda olduğu bu dönemde internet üzerinden alışveriş yapmak insanların neredeyse tek eğlencesi oldu. 2020 verilerine baktığımızda e-ticaret hacminin geçen seneye oranla %64 büyüdüğünü de görüyoruz. Bunu fırsat bilen sanal mağazalar ise yılın her bölümünde ‘şahane, kaçmayacak fırsat günleri’ başlığı altında indirimler yapıyor. Hiç ihtiyacımız olmayan ürünlerin günlerce kargosunu bekliyoruz ve ben bunun altında gerçekten ülkece psikolojik nedenlerin yer aldığını düşünüyorum. ‘Zaten evden çıkamıyoruz, alışverişe gidemiyoruz o zaman bir şeyler almalıyım.’ gibi.

Reklam da aslında tam olarak bu noktaya değinmiş. ‘Şahane Birikim Günleri’ kampanyası ile ‘Alacağın ürünü ne kadar kullanacaksın?’ ‘Sence o fiyata değer mi?’ Gibi sorularla tüketiciye tersten bir bakış yaptırmak amaçlanmış. Ayrıca ekonomik olarak da bu kadar sıkıntılı bir dönemden geçerken insanların yarın yokmuş gibi alışveriş yapıyor olması da iyi gözlemlenmiş. Reklam bu bağlamda biraz daha genç-orta yaşlı bir kitleye hitap etmiş. ‘Gereksiz harcama değil birikim yap.’ mesajını verebileceği daha iyi bir kitle de olamazdı herhalde. Farklı bir bakış açısından ziyade, radikal bir reklam olmuş.

Sonuç olarak hedef kitle ne kadar etkilenir bilinmez ama, bence ortaya farklı-başarılı bir iş çıkmış.

Etiketler

Adil

Merhaba ben Adil Samet, Gazi Üniversitesi'nde Halkla ilişkiler ve Tanıtım son sınıf öğrencisiyim. Dijital alanda reklamcılık ve pazarlama ile ilgileniyorum. Blog yazıları yazdığım kişisel web sitemde sizi ilgilendiren makaleler varsa takip ederek yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Benimle iletişime geçmek isterseniz "İletişim" sayfasında bulunan mail adresime yazabilirsiniz.
Başa dön tuşu
Kapalı